Neprimerané ceny sms

Autor: Alojz Pastírik | 24.10.2011 o 8:22 | (upravené 24.10.2011 o 8:29) Karma článku: 9,11 | Prečítané:  1338x

Vysokými cenami sms operátori prenášajú bremeno nákladov na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Zaujímavé, že si to ešte nevšimli regulátori trhu v Bruseli.

Sms správy vznikli pôvodne ako akýsi technologický odpad, či presnejšie vedľajší produkt mobilného telefonovania, keď vyplnili prázdne medzery v prenosovom signáli. Zasielanie krátkych zpráv má popri telefonovaní podobnú úlohu ako zasielanie mailov v internete. Podobne ako mail, aj náklady na sms sú minimálne, a sms by kľudne mohli byť pribalené k hlasovej alebo dátovej službe úplne zadarmo. Z pohľadu množstva prenesených dát sú náklady na jednu krátku správu rádovo stonásobne nižšie než na minútu hovoru, a porovanie s dátovými prenosmi nájdete, dúfam, v diskusii nižšie. Zatiaľčo v posledných rokoch ceny hovorov významne klesli, ceny sms oproti tomu relatívne stagnujú, a sú porovnateľné s cenou za minútu telefonovania. Ak sa potrebujete dohodnúť s partnerkou, potrebujete na to vymeniť minimálne tri správy, vyjde to teda drahšie ako minútový hovor.

Chápem, že operátor musí nejako prerozdeliť náklady medzi jednotlivé služby. Lenže sms využívajú ju hlavne nízkopríjmové skupiny zákazníkov, ktoré z nejakých dôvodov nemôžu alebo nechcú využívať hlasovú službu. Jedná sa napríklad o nepočujúcich, mládež a ľudí obávajúcich sa potenciálnej škodlivosti mobilov.

Vysokými cenami sms, za ktoré vďačíme hlavne popularite služby, sa však bremeno nákladov takto neprípustne prenáša na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Zaujímavé, že si to ešte nevšimli regulátori trhu v Bruseli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?