Verejné WC zdarma pre všetkých!

Autor: Alojz Pastírik | 14.10.2011 o 7:02 | (upravené 14.10.2011 o 7:17) Karma článku: 9,12 | Prečítané:  1330x

Toto nie je predvolebný slogan! Svetové metropoly riešia problém znečistenia verejných priestranstiev rôzne, ale u nás doma akoby problém neexistoval. Predkladám mapu znečistenia centra Košíc.

V uliciach Amsterdamu majú pre milovníkov piva húfne sa vracajúcich domov tzv. urinaly, čo sú jednoduché pisoáre výlučne pre malú mužskú potrebu. Používateľovi poskytuje súkromie len jeho vlastný chrbát.

V Barcelone pred svitaním nastupujú smetiari a za nimi čistiace čaty s cisternovým vozidlom, ktoré nechutný náklad na chodníkoch ulíčiek v starom meste splachujú do kanálov.

My sa tvárime, že problém neexistuje. Sieť verejných záchodov je riedka, nie sú otvorené v noci, a platí sa za ne. S platením za potrebu nemusia mať problém len bezdomovci, ktorých nevpustia ani do reštaurácii. V bezvýchodiskovej situácii sa nakoniec môže ocitnúť hocikto z nás.

V centre Košíc bezdomovci dobre poznajú všetky romantické zákutia, kde sa možno ukryť aj za bieleho dňa. Často ich vídam učupených pod nízkymi drevinami za sochou Maratónca mieru, v parčíku so spievajúcou fontánou za rozvodnou skriňou elektriny či v parčíku pri kaplnke sv. Michala. Nikto sa odváži zasiahnuť, veď nakoniec proti prírode sa nedá. A navyše nikoho neláka zápach šíriaci sa z týchto miest.

Prvý roh Levočského domu: malá potreba, druhý roch veľká potreba. Dobre vyspádovaná dlažba odvádza moč doprostred ulice. Pozostatky nikto nečistí, spoliehame sa na prírodu, dážď, ktorý ich spláchne, alebo slnko a vietor, ktorý ich rozfúka za aktívnej spoluúčasti podrážok chodcov.

Navrhujem na všetky tieto miesto naištalovať záchodové misy s osvetlením, ako špecifickú umeleckú inštaláciu. Ako umelec by som možno uspel aj v Paríži, kde tiež možno zakopnúť na chodníku na každom kroku.

Ak už nie sme ochotní dopriať potrebný luxus všetkým, dajme ho aspoň bezdomovcom. Bolo by to pre všeobecné blaho. A prihováram sa aj za mužov s problémami s prostatou. Špeciálny preukaz by ich oslobodil od frustrujúceho zakrádania sa do reštauaračných zariadení.

Ak na problém nestačí mesto, malo by zapojiť aj prevádzkovateľov reštauračných zariadení všeobecným nariadením.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?