Neprimerané ceny sms

Autor: Alojz Pastírik | 24.10.2011 o 8:22 | (upravené 24.10.2011 o 8:29) Karma článku: 9,27 | Prečítané:  1320x

Vysokými cenami sms operátori prenášajú bremeno nákladov na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Zaujímavé, že si to ešte nevšimli regulátori trhu v Bruseli.

Sms správy vznikli pôvodne ako akýsi technologický odpad, či presnejšie vedľajší produkt mobilného telefonovania, keď vyplnili prázdne medzery v prenosovom signáli. Zasielanie krátkych zpráv má popri telefonovaní podobnú úlohu ako zasielanie mailov v internete. Podobne ako mail, aj náklady na sms sú minimálne, a sms by kľudne mohli byť pribalené k hlasovej alebo dátovej službe úplne zadarmo. Z pohľadu množstva prenesených dát sú náklady na jednu krátku správu rádovo stonásobne nižšie než na minútu hovoru, a porovanie s dátovými prenosmi nájdete, dúfam, v diskusii nižšie. Zatiaľčo v posledných rokoch ceny hovorov významne klesli, ceny sms oproti tomu relatívne stagnujú, a sú porovnateľné s cenou za minútu telefonovania. Ak sa potrebujete dohodnúť s partnerkou, potrebujete na to vymeniť minimálne tri správy, vyjde to teda drahšie ako minútový hovor.

Chápem, že operátor musí nejako prerozdeliť náklady medzi jednotlivé služby. Lenže sms využívajú ju hlavne nízkopríjmové skupiny zákazníkov, ktoré z nejakých dôvodov nemôžu alebo nechcú využívať hlasovú službu. Jedná sa napríklad o nepočujúcich, mládež a ľudí obávajúcich sa potenciálnej škodlivosti mobilov.

Vysokými cenami sms, za ktoré vďačíme hlavne popularite služby, sa však bremeno nákladov takto neprípustne prenáša na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Zaujímavé, že si to ešte nevšimli regulátori trhu v Bruseli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tlak SNS na televíziu pripomína mečiarizmus, koalícia cúva

Verejnoprávnu televíziu sa snažili za šesťdesiat rokov vysielania ovládnuť viaceré politické strany. Nového riaditeľa RTVS bude parlament voliť na budúci rok.

KOMENTÁRE

Slovenská televízia. Mocenské pomery sa menili častejšie než hlásateľky

Do televízie sa tlačili autokrati, samozvaní otcovia národa aj zástancovia tretej cesty.

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá Dominka nastúpi proti Ruske.


Už ste čítali?